IBM vil holde liv i danske el-biler

Et intelligent netværk, der kan levere vindmøllestrøm til elbiler. Det skal blive resultatet af det storstilede danske Edison-projekt. Nu hopper IBM med på vognen.

Når de danske veje om føje år befærdes med miljøvenlige, måske overvejende elektriske køretøjer, vil en lille del af æren måske kunne tilskrives en kæmpestor amerikanske it-koncern.

IBM har i dag ladet meddele, at koncernen har meldt sig ind i danske forsknings-konsortie EDISON, der har som formål at udvikle en intelligent infrastruktur, der muliggør den storstilede indførelse af elektriske biler drevet af vedvarende energi.

Konsortiets første skridt er at udvikle intelligente teknologier, der som et første skrid skal afprøves på Bornholm. Bornholm har 40.000 indbyggere og en energiinfrastruktur baseret på en stor andel af vindenergi. Udviklingen af prøveanlægget på Bornholm giver forskere mulighed for at undersøge, hvordan energisystemer fungerer, når antallet af eldrevne biler stiger.

Undersøgelserne vil være baseret på simulationer og vil ikke påvirke forsyningssikkerheden på øen.
Projektet indebærer yderligere, at forskere fra IBM Danmark og IBM's forskningscenter i Zürich vil udvikle intelligente IT-teknologier, der synkroniserer opladningen af elbiler med tilgængeligheden af vindenergi i elnetværket.

IBM bidrager også med en hardware-platform til Danmarks Tekniske Universitet, som skal bruges til storstilede realtidssimulationer af elbilers påvirkning på energisystemet.

Mens en række virksomheder i Danmark har annonceret initiativer, hvis formål er at bidrage til den samlede udvikling af et elbilssystem, adresserer EDISON hele end-to-end processen, der gør systemet muligt - dette inkluderer sikring af den samlede netværksstabilitet og forøgelse af brugen af vedvarende energi. De intelligente teknologier udviklet i EDISON kan også benyttes til styring af andre typer decentraliserede batterier i hele netværket.

EDISON-forskningskonsortiet (Electric Vehicles in a Distributed and Integrated Market using Sustainable Energy and Open Networks) består af IBM, DONG Energy, det regionale energiselskab Østkraft, Danmarks Tekniske Universitet, Siemens, Eurisco og Dansk Energi. Forskningen delvist finansieret af den danske regering.

IBMs har en nærmere beskrivelse af intelligente energiforsyninger http://www-03.ibm.com/industries/utilities/us/index.html " target=""blank>her.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

    Lasse Fletcher

    inciro K/S

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job