Microsoft-betalt undersøgelse lovpriser Windows Server

En undersøgelse betalt af Microsoft fastslår, at Windows Server er mere pålidelig end Linux.

En undersøgelse foretaget af analysefirmaet Veritest viser, at Windows Server 2003 er mere pålidelig end Linux. Det skriver Cnet.

Men undersøgelsen var betalt af Microsoft, og det får Linuxdistributøren Red Hat til at gå i forsvarsposition.

»Red Hat stoler ikke på betalte undersøgelser, vi stoler på erfaringer hos brugerne,« siger Leigh Day, talskvinde for Red Hat.

Undersøgelsen viste, at Windows Server 2003-administratorerne gennemførte 21 procent flere opgaver, og at de fangede fire gange så mange problemer, der kunne have resulteret i tab af data, end Linux-administratorerne.

Et af de steder, hvor Linux stod stærkest i testen var på email-området, hvor Microsoft-direktør for Windows Server 2003 tilføjede, at få af de Microsoft-administratorer der blev brugt i undersøgelsen, havde erfaring med Microsofts Exchange email serversoftware.

En anden test foretaget af Yankee Group, som ikke var betalt af Microsoft, viste modsat Veritests undersøgelse, at Windows-baserede servere var mere modtagelige for angreb på sikkerheden. Ifølge Cnet viste Yankee Groups undersøgelse dog, at Windows Server er 30 procent hurtigere end Linux til at komme sig efter et angreb.

Men ifølge analytiker for Yankee Group, Laura DiDio, betyder den længere nedetid ikke nødvendigvis, at Linux har flere fejl end Windows Server.

»Hvad der virkelig har betydning er den manglende dokumentation i Linux. Linux-administratorerne bruger meget tid på problemløsning,« siger hun.

Hun tilføjer også, at skønt Linux havde en længere nedetid, kostede en Windows-nedetime tre til fire gange mere end en Linux-nedetime.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Fiftytwo A/S
Konsulentydelser og branchespecifikke softwareløsninger til retail, e-Commerce, leasing og mediebranchen.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere


Sådan drager du fordel af AI, Power Apps og branchemoduler med Business Central

Få hands-on viden om, hvordan du kan skalere din virksomhed med AI, Power Apps og branchemoduler i Dynamics 365 Business Central.

03. oktober 2025 | Læs mere