Russere udvikler supercomputer

Rusland har udviklet en computer, der er i stand til at levere 1 billion beregninger i sekundet. Eksperter håber, at supercomputeren vil give Rusland stor teknologisk selvstændighed.

Russiske forskere har udviklet en computer, der regnes for at være blandt de 30 hurtigste computere i verden. Computeren, der blev fremvist i går, er i stand til at levere en regnekraft på 1 teraflop - hvilket vil sige, at den kan lave 1 billion beregninger i sekundet.


Med sin regnekraft anslås supercomputeren, der har fået navnet MVS-1000M, at være 50-100 gange hurtigere end de computere Rusland kan få lov til at importere fra USA. USA har i længere tid håndhævet en embargo, der forhindrer russerne i at importere særligt kraftige computere.


Vladimir Fortov fra det videnskabelige akademi i Rusland sagde under præsentationen, at han håber på, at den nye supercomputer kan forsyne Rusland med et teknologisk løft og modvirke de negative aspekter af embargoen.


Fortov anser det for en stor fordel, at prisen på den russiske supercomputer er 5-10 gange lavere end på lignende computere fra udlandet og at forskere fra hele Rusland kan få adgang til systemet. Allerede nu har mere end 50 instituter fra det russiske videnskabelige akademi adgang til MVS-1000M.


Vladimir Fortov fortæller, at næste skridt vil være at udvikle en supercomputer i 5 teraflop klassen. Fortov håber på, at den nye computer - MVS-5000 - vil stå klar i 2003.


(Kilde: Novosti)

    Læses lige nu

      Capgemini Danmark A/S

      Open Application (Denmark)

      Midtjylland

      Unik System Design A/S

      QA Engineer for AI-first development

      Nordjylland

      Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

      Cyberdivisionen søger leder til Lokal IT Servicecenter i Holstebro

      Midtjylland

      Navnenyt fra it-Danmark

      Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

      Kari Lehtimäki

      Den danske eID-virksomhed Idura

      Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

      Jeppe Spanggaard

      Pinksky ApS

      Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse