ComON kunne i sidste uge fortælle, at DVD-R-mediet efterhånden har etableret sig som en standard - med den konsekvens, at priserne for blanke skiver i den kommende tid ventes at falde dramatisk.
Det bekræftes nu af Memorex, den største producent af CD-R- og CD-RW-medier, som har valgt at satse på DVD-R-formatet.
"I juli kostede en DVD-R-skive i Tyskland omkring 15 euro. Nu er prisen faldet til omkring 4-5 euro," kommenterer Rüdiger Theobald, Business Unit Manager for optiske medier hos Memorex.
Han mener at prisfaldet skyldes større produktionskapacitet og det hurtigt udviklende DVD-marked. DVD'en er nu begyndt at trænge igennem på hjemme-markedet.
"Nu hvor der endelig er sket et gennembrud indenfor DVD-film, forventer vi at der kommer et boom indenfor DVD-R-medier i de næste måneder," siger han.
Flere producenter ventes at lancere "multi-brændere" inden længe, som kan brænde og afspille alle DVD-formater på markedet. Memorex vil producere DVD-R og DVR+R samt DVD-RW og DVD+RW, men ikke DVD RAM-produkter, som man opfatter som et lille nichemarked.
Samtidig med de faldende priser er Memorex begyndt at sælge pakker med fem eller ti blanke DVD-skiver.