EU overvejer told på digitale kameraer

Digitale kameraer kan snart blive væsentlig dyrere i EU.

I forbindelse med fotomessen PhotoKina i Köln har flere producenter advaret mod at indføre told på digitale kameraer. En aftale i verdenshandelsorganisationen WTO betyder at digitale kameraer ligesom andre it-produkter er toldfri, men det gælder ikke for camcordere til optagelse af video.

Ifølge det tyske brancheforbund for fotoindustrien overvejer EU nu at indføre told på digitale kameraer, fordi de fleste apparater også er i stand til at optage videoklip.

EU mener derfor, at digitale kameraer kan betegnes som underholdnings-elektronik, hvor der opkræves told på mellem 4,9 og 12,5 procent.

Brancheforbundet advarer om, at forbrugerne i sidste ende kommer til at betale i form af højere priser for digitale kameraer.

Frem til søndag viser 1.600 udstillere fra 45 lande deres produkter på PhotoKina-messen.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Also A/S
Salg af serviceydelser inden for logistik, finansiering, fragt og levering, helhedsløsninger, digitale tjenester og individuelle it-løsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

14. maj 2025 | Læs mere


Computerworld Summit 2025, København – AI transforming business

Årets uomgængelige konference for dig, der er med til at træffe beslutninger om din organisations teknologiske fremtid, og vil have det samlede overblik over aktuelle tendenser i IT-branchen.

27. maj 2025 | Læs mere


Årets CIO 2025

Vi skal finde Årets CIO 2025 og den kvinde eller mand, som i et helt år kan bryste sig af at være landets bedste CIO.

03. juni 2025 | Læs mere