Gratis Office XP til 90.000 folkeskolelærere

Microsoft giver i dag kontorpakken Office til 90.000 skolelærere.

Der venter landets folkeskolelærere en tidlig julegave, når de i dag torsdag modtager fagbladet Folkeskolen. Med bladet er nemlig et eksemplar af Microsofts kontorpakke Office XP. Det skriver IT-avisen ComON i dag torsdag.

I alt 90.000 folkeskolelærere kan efter en hård skoledag se frem til den lille gave, hvis afsender er Microsoft Danmark.

»Vi ville gerne gøre noget, der kunne gavne en masse. Hvis vi kan opgradere lærerne i landets skoler vil det være positivt for både dem, børnene og os. Lærerne er dem, der påvirker de fremtidige generationer, og det er derfor essentielt for os at gøre dem fortrolige med IT,« siger Microsoft Danmarks direktør Klaus Holse Andersen og tilføjer:

»Lærerne, der i forvejen får en lav løn, skal ellers ud og købe programmerne af egen lomme.«

Ideen opstod for et år siden og oprindeligt var det meningen, at uddelingen skulle være foregået i samarbejde med undervisningsministeriet. Men der gik politik i sagen, og Microsoft valgte derfor at tage til kontakt til Danmarks Lærerforening og distribuerer kontorpakken via foreningens blad, Folkeskolen.

I USA står Microsoft bag lignende initiativer med støtte til underbemidlede skoler, ligesom Rigshospitalets børnekræftafdeling er udrustet med virksomhedens spillekonsol, Xbox.

I ComON nummer 12, der kommer på gaden torsdag, fremgår det, at det er styresystemet Windows XP, der uddeles. Det er ikke tilfældet, og ComON beklager fejlen.

Event: Computerworld Summit 2026 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

28. april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

Kelly Lyng Luvigsen

VisionBird

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

Ahmed Yasin Mohammed Hassan

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

Katrine Køpke Rasmussen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

Thea Scheuer Gregersen

Norriq Danmark A/S