Danmark ligger ikke længere i top når det gælder it-væksten - hverken i sammenligning med vores nordiske naboer eller resten af Europa. Det viser nye tal fra analysefirmaet IDC, der forudser et samlet vækstresultat for 2007 på 3,8 pct. inden for it - og en vækst i 2008 på 5,3 pct. Det er lavere end gennemsnittet for hele Norden og Europa. Den globale it-vækst anslås næste år at være på 6,6 pct.
»Der er grund til bekymring, fordi Danmark tidligere har ligget i top. Den globale økonomiske udvikling med høje oliepriser, lav dollarkurs og forventet rekordlav økonomisk vækst i Danmark næste år vil presse it-branchen,« siger Per Andersen, adm. direktør i IDC Nordic.
Og resultatet kan blive endnu værre, hvis der kommer yderligere lavkonjunktur i 2008. Den mulighed er slet ikke regnet med i vækstforudsigelsen.
»It-branchen skal passe på, fordi virksomhederne i dag er en integreret del af den store samfundsøkonomi. Danske it-virksomheder har stadig fart på efter højkonjunkturen og der mangler i massiv grad arbejdskraft. De ny tal minder os om, at vore virksomheder skal følge udviklingen og undgå falsk tryghed,« siger Jakob Lyngsø, adm. direktør i IT-Branchen.
De danske it-virksomheder opfordres til at tænke på eksport-muligheder til højvækstmarkeder som Østeuropa og dele af Mellemøsten, Asien, Afrika og Latinamerika.
»I de markeder findes der eksport- og vækstmuligheder - især hvis man kan holde sig fri af den lave dollarkurs,« siger Jakob Lyngsø.