AMD afviser problemer med Phenom

AMD dementerer vedholdende rygter om problemer med en af kernerne i selskabets nye quad-core-processor Phenom.

På nettet cirkulerer der i øjeblikket rygter om problemer med den tredje af de fire kerner i AMDs Phenom-processorer. Fejlen skulle angiveligt få computeren til at gå ned, når den tredje kerne kører med maksimal ydelse eller når man overtakter netop denne kerne med AMDs eget Overdrive-værktøj.

Windows Vista reagerer så med en bluescreeen og følgende besked:

»A clock interrupt was not received on a secondary processor within an allocated time. Error 0x101«

Men AMD afviser hårdnakket, at der skulle være tale om en fejl i processoren. Den ovenstående fejlmelding kan også skyldes problemer med andre software- og hardware-komponenter, ifølge AMD.

Det er især AMD's overraskende beslutning om at sælge en triple-core-version af Phenom, der har givet næring til rygterne. Denne processor er helt identisk med fire-kerne-udgaven, bortset fra, at en af kernerne er slukket.

Der spekuleres derfor på, om der er tale om fejlbehæftede quad-core-modeller, der sælges som tre-kerne-cpu'er i stedet. Det afvises dog på det kraftigste af AMD.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
KEYBALANCE A/S
Udvikling og salg af økonomisystemer samt CRM og MPS. Systemer til blandt andet maskinhandlere, vvs-branchen, vognmænd, låsesmede,handelsvirksomheder

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere