It skal redde Lego

En helt ny produktlinje, som børnene via internettet selv er med til udvikle. Det skal være redningsplanken for Lego-koncernen.

Hvorfor sætte voksne til at udtænke hvad børn skal lege med, når man kan få børnene selv til at være designerne? Det tager man nu konsekvensen af hos den nødlidende danske legetøjskoncern Lego. Koncernen sætter en helt ny it-satsning i søen, hvor kunderne (børnene) selv kan designe deres legomodeller via internettet.

Og den jyske legetøjsfabrikant har så stor tiltro til it-satsningen at man ikke er bange for at erklære at den ganske enkelt skal redde den skrantende familiekoncern.

»Det er et spændende projekt, som sammen med andre nye projekter, skal være med til at løfte os,« siger kommunikationsdirektør Trine Nissen fra Lego til Børsen.

It-projektet, der konkret hedder "Lego Factory", forventes at kunne øge Legos indtjening med op mod 300 millioner kroner om året. Det er det første store udspil fra den nye Lego-direktør Jørgen Vig Knudstorp.

Lego-koncernen omsatte sidste år for 6,7 milliarder kroner og fik et underskud før skat på 1,2 milliarder kroner.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen