M1 atter i Forbrugerrådets søgelys

Et overtræk på fire øre tillægges et gebyr på 50 kroner hos mobilselskabet M1. Det får Forbrugerrådet til at advare om det, der står med småt i flere lavpriselskabers forretningsbetingelser.

Konkurrencen mellem telebranchens lavprisselskaber er så hård, at der skal tjenes penge på uoverskuelige gebyrer. Det mener Forbrugerstyrelsen.

En vred M1-kunde kan i dagens udgave af avisen 24timer fortælle om et overtræk på fire øre, der blev pålagt et gebyr på 50 kroner.

Det er 1.250 gange mere end det udestående beløb.

»Det er klart, at beløbet, som selskabet kræver ind, skal stå mål med det skyldige beløb. Når fire øre bliver til 50 kroner, så er der ingen tvivl om, at det er ude af proportioner,« siger Thomas Hopp, der er telepolitisk medarbejder i Forbrugerrådet.

Sagen får rådet til at råbe vagt i gevær i forhold til hele branchen.

»Konkurrencen om minutpriserne er benhård, så derfor må mobilselskaberne kræve penge ind på afgifter og gebyrer. Det er tit helt uoverskueligt med disse gebyrer, som gør det meget svært for kunderne at finde ud af de reelle udgifter,« siger Thomas Hopp.

Han understreger dog, at M1 ifølge hans overbevisning ikke har brudt nogle regler med det forholdsmæssige høje gebyr, da det er nævnt i firmaets forretningsbetingelser.

M1s direktør Mads Peter Veiby forklarer til 24timer, at de 50 kroner er et standardbeløb, som ikke tager højde for kundernes egentlige gæld. Han lufter dog muligheden for, at en kommende ændring i firmaets administration vil medføre, at gebyrets størrelse bliver afhængigt af størrelsen på kundens overtræk.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    MLOps Engineer til opbygning af Forsvarets nye AI-platform

    Midtjylland

    KMD A/S

    Senior Service Delivery Manager

    Københavnsområdet

    LINK Mobility

    Erfaren softwareudvikler til SaaS løsning

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-anskaffelseskonsulent til gennemførsel af IT-anskaffelser og udbud i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job