Dit mobilkamera guider dig på nettet

En ny mobilteknologi finder vej til Danmark. Når du fotograferer et objekt, omsættes billedet til en web-adresse af din mobiltelefon.

Tag et billede - og find adressen.

Nu bliver det nemmere at finde den rette web-adresse på din mobiltelefon. Ved et enkelt klik kan du linke til en hjemmeside - uanset hvor lang og besværlig adressen måtte være.

Teknologien hedder Quick Response og er allerede udbredt i Asien. Princippet fungerer ligesom supermarkedets stregkoder. Du "scanner" ved hjælp af dit mobilkamera et bestemt mønster - for eksempel en bærbar computer - som efterfølgende bliver genkendt og sender dig direkte ind på producentens hjemmeside.

Det eneste krav er, at man skal installere en kodeaflæser på sin mobil. Dette kan gøres kvit og frit. Enkelte nye mobiltelefoner er dog født med installationen.

I det nordjyske har man taget det første danske skridt med hensyn til QR-teknologien. Både Region Nordjylland og Aalborg Universitet anvender QR-koder i forbindelse med forårets kampagner rettet mod unge, der skal vælge uddannelse.

»Endnu er der ikke mange herhjemme, der kender QR-teknologien. Men om få år er det lige så almindeligt at have en kodeaflæser på sin mobiltelefon, som det er at have Adobe Acrobat Reader på sin pc i dag,« spår Jan Kyhnau, der er kreativ direktør i Aalborg-firmaet N'volve.

Virksomheden har specialiseret sig i markedsføring via mobil og står bag regionens og universitetets kampagner.

Historien melder ikke noget om, hvorvidt andre danske virksomheder eller myndigheder har planer om at gå ind i QR.

Læses lige nu

    Event: SAP Excellence Day 2026

    It-løsninger | Nordhavn

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    24. februar 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S