Internet-giganter klar med porto på e-mail

Internet-firmaerne AOL og Yahoo planlægger angiveligt at opkræve en form for porto fra virksomheder, som sender et stort antal e-mails til deres brugere.

AOL og Yahoo har nu reageret på det voksende spam-problem ved at indgå et samarbejde med firmaet Goodmail, som har udviklet en særlig teknologi til håndtering af e-mail.

I dag bliver alle indlejrede billeder og hyperlinks fjernet fra elektroniske breve til AOL's brugere, hvis systemet opdager, at den samme mail er sendt til et stort antal modtagere.

Denne forholdsregel skal beskytte mod spam, men kan samtidig skabe problemer for virksomheder og organisationer, der rundsender nyhedsbreve eller lignende til deres kunder eller medlemmer.

Derfor har AOL indført en såkaldt Enhanced Whitelist med godkendte firmaer, der har tilladelse til at sende massemails til AOL's brugere. Hvis firmaet er på denne liste, bliver billeder og hyperlinks ikke fjernet fra mailen.

Det er denne liste, som nu skal suppleres eller afløses af Goodmails teknologi. Med dette system bliver e-mails fra godkendte afsendere udstyret med et kryptografisk stempel, CertifiedEmail, hvor modtageren kan se, at afsenderen er blevet godkendt af Goodmail.

AOL og Yahoo vil fremover tillade billeder og hyperlinks i e-mails med dette CertifiedEmail-stempel, og samtidig bliver beskederne fremhævet i indbakken hos modtageren.

Goodmail stiller en række krav til virksomheder som ønsker at sende CertifiedMail, herunder at der kun må være meget få eller ingen klager fra modtagerne.

Men det vigtigste krav er nok, at der skal betales 399 dollar for at blive tilmeldt og yderligere brøkdele af en cent per mail.

Selvom det ikke lyder af meget, kan det hurtigt løbe op for virksomheder, der sendes titusindvis af mails om dagen. Men Goodmail lover dog, at velgørende organisationer kan bruge tjenesten gratis - ihvertfald i 2006.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2027

    Digital transformation | København

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    22 & 23. september 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S