PET søger Google-ekspert

Ansøgninger er væltet ind til ledigt spionjob.

Hvordan finder spionage-tjenesterne nu om stunder bedst frem til baggrundsdata, der kan fortælle mere om truslerne mod rigets sikkerhed? Ved at Google, naturligvis.

Helt i tråd med den udvikling går Politiets Efterretningstjeneste nu nye veje for at få tjenestens brug af Google gjort mere effektiv.

Tjenesten har oprettet en ny stilling til en person, der er ekspert i informationssøgning på nettet.

Ifølge et stillingsopslag, som har cirkuleret på flere jobsites i nogle uger, skal den nye post bemandes med en person, der har interesse for open source. Linux-fans bør dog notere sig, at efterretningstjenestens forhold til open source-begrebet formentligt er lidt anderledes, end de måske er vant til: I spion-verdenen betyder det slet og ret offentligt tilgængelige kilder til informationer.

Den ideelle ansøger til jobbet skal dog ikke udelukkende være Google-haj.

”Godt nok er Google stor, men der er også mange andre steder på nettet, hvor man kan søge informationer,” fortæller dokumentationschef i PET, Klaus Wind, da ComON spørger nærmere ind til jobbet.

Søgninger i andet end Google gælder diverse firmadatabaser og den slags, forklarer han.
PET er kun i begrænset omfang glad for yderligere omtale af jobbet: Efterretningstjenesten er i den grad blevet bombarderet med ansøgninger til informationssøger-jobbet.

BEC Financial Technologies

Business analyst (senior)

Region Sjælland

Netcompany A/S

IT Manager

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

Event: Computerworld Cloud & AI Festival

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 60+ leverandører og 100+ talere om AI, infrastruktur, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Jul Jakobsen

Region Nordjylland