Svenskere med verdens største netværk

Til det svenske Dreamhack-computerparty var 10.445 computere sluttet til et gigantisk netværk - rekorden er nu sendt til Guiness Rekordbog.

Arrangørerne bag det svenske computerparty Dreamhack hævder at have slået en verdensrekord med et netværk med 10.445 computere.

Dreamhack er et lan-party, hvor computerspillere fra hele Skandinavien kan møde de folk, de ellers kun kender fra computerskærmen.

»Nu har jeg mulighed for at se, hvem der egentlig er bag de nick names, jeg kender,« fortæller Sune Andersen, der til dagligt lever et liv som it-ansvarlig på Risøs forskningscenter, men samtidig spiller Counterstrike (CS).

I weekenden var han til Dreamhack med en håndfuld studiekammerater fra Danmarks Tekniske Universitet.

Selvom de svenske arrangører praler af 10.445 computere, så var det reelle antal deltagere dog lidt mindre. Alle switch har også en IP-adresse og er dermed talt med. Derudover havde flere deltagere flere computere med.

»Jeg havde selv to bærbare med,« fortæller Sune Andersen.

En af de oplevelser han husker fra Dreamhack var, at han fik mødt »Spawn.«

»Han er sveriges bedste CS-spiller, så det var meget sjovt at få sat et ansigt på ham,« beretter Sune Andersen.

Dreamhack har nu bedt Guiness Rekordbog om at bekræfte verdensrekorden med 10.445 computere på et netværk, men det er utvivlsomt det største i Norden. I Norge kunne The Gathering i år således kun prale af 5200 deltagere, og i Bremen i Tyskland havde sidste års Dimension6 kun lidt over 6000 deltagere.

Sune Andersen er selv afsted et par gange hvert halve år. For ham er Dreamhack det største.

»Det er toppen af poppen,« hævder han.

Hvis man vil afprøve Sune Andersen påstand, kan man selv se webcam-optagelser fra det store, svenske computerparty.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo