Standardtest på printerblæk

De store producenter af printere støtter en fællesstandard til at vurdere effektiviteten af printerblæk. Testen kan give brugerne et indblik i, hvor meget blæk man får for pengene.

Får man flere udskrifter ved at købe en Hewlett Packard printer med tilhørende blækpatroner, end man gør ved Canon eller en helt tredje konkurrent?

Det spørgsmål kan måske snart besvares, efter at store producenter af printere som Canon, Dell, Epson, Hewlett Packard, IBM, Kodak, Lexmark og Xerox har valgt støtte en testmetode, som ISO har foreslået. Testen har dog ikke fået branchens endegyldige blåstempling.

Den nye testmetode fastsætter, hvor mange blækpatroner, der skal testes, før en generel levedygtighed kan fastslås. Derudover giver testen et indblik i, hvordan en standardside bør se ud på udskriften samt hvilke systemer en test skal gennemføres på.

Hvad der udgør en test af en printer er usikkert i dag, hvor man et sted blot udskriver en side med tekst, mens man andre steder udskriver med sider fyldt med farver. En standardisering af den slags test har længe været efterlyst.

Kodak beskrev for et par dage siden, hvordan de havde tænkt sig at træde ind på printermarkedet ved at producere nye printere med egne blækpatroner, der var billigere end konkurrenternes i forhold til det antal sider, der kunne udskrives. Den påstand mødte skepsis på netsiden Crave på den baggrund, at det i forvejen er svært at sammenligne priser på printerblæk.

Hvornår selskaberne accepterer standarden, og hvornår kunderne kan begynde at se en vurdering på printerpatronerne, er dog stadig usikkert.

Læs mere om testmetoden på ISOs sider

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S