Stor succes med digital adgang til patientdata

Det nye tilbud om at få elektronisk adgang til sygehusenes registre er blevet en stor succes. I de første to dage søgte mere end 6.400 personer efter oplysninger om dem selv.

Den 12. september blev der åbnet for adgang til sygehusenes registre på internet. Alle kan nu få adgang til at læse om sine egne sygehusbehandlinger. Og den nye mulighed er allerede blevet en stor succes. I de første to døgn søgte mere end 6.400 personer efter oplysninger om egne behandlinger, skriver amternes magasin Mandat.

Adgangen sker via sundhed.dk og kræver en digital signatur. TDC fortæller at man i de første døgn efter åbningen af tjenesten var ved at blive løbet over ende af borgere, der ønskede en signatur. På en enkelt time havde tjenesten mere end 1.000 brugere.

Til sammenligning har Sundhedsstyrelsen hidtil kun modtaget 10 - 15 henvendelser om året fra borgere, som ønsker indsigt i sygehusenes registreringer.

Med den nye service kan man søge oplysninger om behandlinger helt tilbage til 1977 - men der er kun få informationer fra de første år.

»Fra 1995 er de akutte behandlinger på skadestuerne registrerede, og fra 2001 er oplysningerne om de enkelte behandlinger beskrevet mere detaljeret end tidligere,« siger Jakob Sandegaard, der er specialkonsulent i Sundhedsstyrelsen.

Det er også muligt at hente oplysninger om sine børns sygehusbehandlinger ved at bestille en digital signatur i deres navn, men kun hvis de er fyldt 15 år.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect