Snyd med e-handel skal stoppes

Hos Told & Skat mener man ikke, at folk er lige så lovlydige som de burde være, når det kommer til handel over Internet. De har derfor nedsat en gruppe på 14 ansatte, der har som opgave at rydde op og forhindre moms- og toldsvindel i forbindelse med e-handel.


Told & Skat vil kontrollere tre områder, hvor der kan snydes: Handel med lande uden for EU, handel med EU-lande og handel mellem firmaer i Danmark. Man vil specielt rette opmærksomheden mod køb af varer som bøger, CD'er og børnetøj.


Reglerne siger, at man altid skal betale moms af varer man køber over Nettet og får tilsendt fra ikke-EU-lande. I mange tilfælde skal der desuden også betales told. Køber du varer fra lande, der er medlemmer af EU, skal du betale den udenlandske moms. Reglerne ændrer sig dog, hvis firmaet, du køber hos, sælger for mere end 280.000 danske kroner til danskere. Så skal det udenlandske firma selv opkræve den danske momssats på 25 pct. og videresende den til det danske Told- og Skattevæsen.


14 ansatte fra Told & Skat, der er nedsat i den nye undersøgelses- og kontrolgruppe vil nu kaste sig over Nettets søgemaskiner for at se, hvilke EU-sites med e-handel, der er de mest besøgte.


(Kilde: Børsen)




    Brancheguiden
    Brancheguide logo
    Opdateres dagligt:
    Den største og
    mest komplette
    oversigt
    over danske
    it-virksomheder
    Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
    KEYBALANCE A/S
    Udvikling og salg af økonomisystemer samt CRM og MPS. Systemer til blandt andet maskinhandlere, vvs-branchen, vognmænd, låsesmede,handelsvirksomheder

    Nøgletal og mere info om virksomheden
    Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

    Kommende events
    Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

    Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

    19. august 2025 | Læs mere


    Cyber Security Summit 2025 i Jylland

    Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

    21. august 2025 | Læs mere


    AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

    Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

    27. august 2025 | Læs mere