Ny cloud-database skal bekæmpe webtrusler

Microsoft kører en ny cloud-baseret teknologi i stilling som svar på de mange nye sikkerhedstrusler.

Kampen mellem sikkerhedsleverandører og it-kriminelle bliver aldrig vundet. Så snart der kommer en nyt sikkerheds-teknologi eller en opdatering til en sårbarhed, finder de kriminelle en ny vej ind på vores computere. Og hvis det ikke er kriminelle bander i Rusland eller spammere fra Nigeria, så er det statshackere fra Kina. Men måske har sikkerhedsindustrien slet ingen interesse i at vinde kampen – det ville jo gøre dem arbejdsløse.

Microsoft har altid haft en helt særlig status i denne henseende. På den ene side er firmaet storleverandør af sikkerhedshuller – selv det seneste kinesiske statsangreb mod Google skete sandsynligvis gennem et hul i Internet Explorer. Det skyldes selvfølgelig ikke, at Microsoft er dårligere til at programmere end alle andre – men bare at Microsofts programmer er de mest udbredte og derfor også de mest interessante for angribe.

Faktisk er Adobe ved at få en lignende rolle – firmaets pdf-læser ligger også på næsten alle computere og er også ved at blive genstand for mange angreb. Der var længe mistanke om, at de kinesiske hackere havde brugt et pdf-sikkerhedshul.

Men tilbage til Microsoft. Nu kunne man mene, at Microsoft nærmest burde være forpligtet til at levere gratis sikkerhedsprogrammer for at rette op på de mange sårbarheder. Og Microsoft har da også forskellige værktøjer, som bekæmper spyware og virus. Men det har altid virket lidt halvhjertet. Som om Microsoft ikke ønsker at blive beskyldt at profitere fra sine egne sikkerhedshuller.

Der er dog tegn på, at også Microsoft begynder at tage sikkerhedsmarkedet alvorligt. På server-siden har Microsoft i flere år solgt en løsning under navnet Microsoft Internet Security and Acceleration Server, eller forkortet ISA. Dens rødder rækker helt tilbage til Microsoft Proxy Server fra 1997.

Der er netop frigivet en ny version, Forefront Threat Management Gateway 2010, som bygger på ISA Server 2006. Den indeholder en række forbedringer og nye funktioner i forhold til forgængeren. Web Caching er forbedret og man har sikret, at det fungerer sammen med den nye Windows 7 BranchCache funktion. Desuden er TMG udviklet som et 64-bit-produkt, der nu understøtter Windows Server 2008 R2 og Windows Server 2008 SP2.

Men det mest interessante er, at Forefront bruger den cloud-baserede sikkerhedstjeneste Microsoft Reputation Services, der er udviklet til bedre at tage hånd om den øgede sikkerhedstrussel virksomheder oplever fra nettet - eksempelvis fra sociale medier, der er i stigende grad bliver brugt på arbejdspladsen.

Der er tale om et et cloud-baseret kategoriseringssystem, der er hosted i Microsofts eget datacenter. Reputation Services vedligeholder en database med mere end 45 millioner domæner, der skal hjælpe brugere med at identificere mulige trusler med en række URL-filtreringsmuligheder.

Softwarefirmaet mener at det er svaret på en række af de sikkerhedsudfordringer, som vi oplever på nettet i dag.

”Reputation Services beskytter dine brugere ved at blokere for tvivlsomme webadresser. Databasen indeholder 80 forskellige kategorier, som f.eks. malware, phishing eller pornografi. Vi udveksler informationer med de andre sikkerhedsudbydere for at sikre, at databasens indhold hele tiden er aktuel,” siger Morten Juul Nielsen, der er produktchef for sikkerhedsløsninger hos Microsoft Danmark.

Han understreger at denne sikkerhedsløsning ikke skal erstatte andre teknologier som f.eks. firewalls eller antivirus, men Microsoft mener at denne form for ”reputation services” er svaret på de aktuelle sikkerhedsproblemer som det meget omtalte angreb mod Google i sidste uge.

Forefront Threat Management Gateway 2010 er det første produkt, der bruger Microsoft Reputation Services, men det skal fremover integreres i andre produkter.
 

Læses lige nu

    Annonce

    Banedanmark

    IT-projektleder til SAP i Banedanmark

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior Software Architect

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Java-udvikler med et højere formål: Hjælp PET med at passe på Danmark

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Hele Danmark øver

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S