Krak har relanceret sin søgetjeneste i en ny og udvidet form, som nu giver mulighed for at foretage geografisk afgrænsede søgninger. Målet er at udfordre Google som danskernes foretrukne søgemaskine.
Den nye version har været i betatest siden sidste måned og blev officielt lanceret i sidste uge. Det skete uden den store fanfare, og Per Palmkvist Knudsen fra Krak fortæller, at nerverne var på højkant i timerne efter lanceringen.
»Vi skiftede over mandag den 4. september klokken 17, og vi har kørt uden de store problemer siden. Og det er krak.dk rekord. I 2004-relanceringen skulle der tre forsøg til og i 2001-relanceringen tog det seks uger før det lykkedes. Så vi er meget stolte,« siger Per Palmkvist Knudsen til ComON.
Portalen har nu en service-orienteret arkitektur, hvori indgår Fast (søgning), Sitecore (cms og afviklings-platform), .Net 2.0 samt en række egenudviklede komponenter, fortæller han.
Per Palmkvist Knudsen fortæller at den offentlige betatest har givet mange værdifulde forslag og ideer fra brugerne.
»Vi har været meget glade for de mange kommentarer og forslag vi har modtaget under beta-driften. Nogle af tingene er rettet i den nuværende version, og andre vil blive rettet senere,« siger han.
Krak.dk er et af de mest besøgte danske websites med flere end en million unikke besøgende om ugen. Den travleste periode er mandag formiddag, hvor der foretages mere end 110.000 søgninger på firmaer og personer i timen - eller mere end 30 søgninger i sekundet.