Staten overvejer kontrol over danske domæner

Regeringen har nedsat et udvalg som skal vurdere om der skal en egentlig lovgivning på domænenavnsområdet. Afgørelsen falder til næste sommer.

Hidtil er domænenavne med endelsen .dk blevet administreret af foreningen Dansk Internet Forum. Men sådan er det måske ikke om et år. Regeringen har nemlig besluttet at nedsætte et udvalg som frem til næste sommer skal analysere forudsætningen for eventuel lovgivning på domænenavnsområdet.

Beslutningen er truffet på grundlag af bekymringer over en række verserende retssager, hvor der sættes spørgsmålstegn ved Dansk Intenet Forums kompetence til at forvalte domænerne.

»Da adresser på internettet er forbundet med store, økonomiske interesser for især erhvervslivet, vil vi nu fjerne enhver juridisk usikkerhed omkring administrationen af de såkaldte domænenavne,« siger videnskabsminister Helge Sander.

Udvalget, der skal analysere administrationen af domænenavns-området, er bredt sammensat af repræsentanter fra erhvervslivet, forbrugerne, organisationerne og myndighederne. Formand for udvalget bliver højesteretsdommer Jon Stokholm.

»Domænenavne er af vital betydning for såvel erhvervsliv, offentlige myndigheder som private forbrugere. For virksomheder er domænenavnet ofte en del af virksomhedens brand, og dermed er der store økonomiske interesser knyttet til et domænenavn. Offentlige myndigheder og borgerne har tilsvarende en stærk interesse i, at myndighedernes domænenavne er velkendte, ikke mindst i lyset af den øgede digitalisering af forvaltningen,« fastslår videnskabsminister Helge Sander.

De danske domænenavne er hidtil blevet håndteret af branchen selv, og har ikke været lovreguleret. Dermed har Videnskabsministeren ikke haft formel kompetence til at gribe ind, såfremt administrationen af domænerne ikke fungerede effektivt. Udvalget får til hovedopgave at vurdere, om og i givet fald i hvilket omfang der skal indføres lovgivning på domænenavnsområdet.

Deriblandt skal der vurderes hvem der kan erhverve ret til et domænenavn under .dk.

I forslaget rådes udvalget til at søge hjælp, vejledning og inspiration i Europa-parlamentets regler, som blev oprettet ved indførelsen af .eu domænet.

Annonceindlæg fra DE-CIX

Enhver strategi for applikationsmodernisering bør tage netværket med fra start

Modernisering af ældre on-premise-applikationer til cloud-løsninger er en topprioritet for virksomheder globalt.

Navnenyt fra it-Danmark

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

Hans Christian Thisen

Norriq Danmark A/S