Download gratis lydbøger fra nettet

Via et par klik på computeren kan du høre en bog hjemme i stuen eller på din mp3-afspiller - helt gratis og uden ventetid. Blandt andet er forlaget Gyldendal hoppet med på vognen.

Bogglade danskere kan nu låne lydbøger på en nem og hurtig måde. Hos Det Digitale Lydbogsbibliotek på Netlydbog.dk er det nemlig muligt at vælge imellem 100 forskellige titler, der kan lånes i en måned - helt gratis.

»Det er et gennembrud, og det bliver spændende at se, hvor stor interessen er, men jeg tror, at det bliver en succes,« siger Susanne Buus-Pedersen, der projektleder for Netlydbog.dk, til Børsen.

Lydbøgerne kan lånes på to måder. De kan downloades som beskyttede wma-filer - der for eksempel kan benyttes på diverse mp3-afspillere - eller man kan streame dem direkte til sin PC via et link, som man henter på sit biblioteks hjemmeside. Det er dog ikke alle biblioteker, der er en del af projektgruppen på nuværende tidspunkt.

Forlaget Gyldendal, der blandt andet udgiver Blekingegadebanden, arbejder i øjeblikket på at blive en del af Netlydbog.dk. Foreløbig betragter man det som en forsøgsordning, da forlagene kompenseres for lånene ved at modtage penge af bibliotekerne per download.

»Vi har svært ved at vurdere, hvor stort det bliver økonomisk, men vi ser en fordel i, at folk, som gerne vil prøve at downloade bøger, får en chance for at se, hvor nemt det er. Vi går med i det for at se, hvor stor interessen er, og så skal vi overveje det i forhold til salg,« siger Gertrud Smith, der er redaktør på Gyldendal Lyd, til Børsen

Forlaget Modtryk, der udgiver Stieg Larssons populære romaner, er ikke afvisende over for idéen om gratis udlån af lydbøger på internettet.

»Det er bestemt noget, vi vil overveje at gå med i. Jo flere steder man får lydbøger præsenteret, jo bedre, men der sker så mange ting lige nu i branchen,« siger redaktør Trine Busch til Børsen.

Ifølge Susanne Buus-Petersen har en lignende ordning fået succes i Sverige.

Læses lige nu

    KMD A/S

    Teknisk Projektleder

    Midtjylland

    BEC Financial Technologies

    Information Architect

    Region Sjælland

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Platform X - Danmarks nye store konference for enterprise-platforme

    For første gang: Computerworld præsenterer stærkt program for Platform X

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet