TDC presser politikere med vildledende tal

Med usande tal forsøger TDC at presse politikerne til mindre regulering af mobilmarkedet. Teleanalytiker kalder det bevidst vildledning, mens Venstres teleordfører nu vil have IT- og Telestyrelsen til at udrede fup og fakta i sagen. Det skriver IT-avisen ComON i denne uge.

TDC beskyldes for at vildlede politikerne med en rapport om konkurrencen på det danske mobilmarked. TDC bruger rapporten til at argumenterer for, at konkurrencen er så hård at det forhindre udrulningen af nye teknologier og selskabet opfordrer politikerne til mindre regulering på området. Problemet er blot, at rapportens konklusioner bygger på usande tal.

»Det virker som et bevidst forsøg på at vildlede det politiske system, og det klæder ikke en virksomhed som TDC,« siger teleanalytiker John Strand fra Strand Consult.

Rapporten fra amerikanske Yankee Group peger på, at service providere uden eget mobilnet sidder på 23 procent af det danske marked, mens service providerne kun i få andre europæiske lande har mere end 10 procent af markedet. Det bruger TDC til at konkludere at konkurrencen i Danmark er den hårdeste i Europa og at politikerne bør slække på reguleringen af mobilområdet.

Tallene er dog lodret forkerte. Med TDC's køb af Telmore i januar og Sonofons køb af CBB Mobil i april, sidder service providere som Debitel i dag kun på cirka 7,5 procent af det danske marked. I lande som Norge, Finland og Tyskland sidder service providerne på henholdsvis 18, 20 og 26 procent.

»Det svarer til at man beskriver levevilkårene i Danmark i dag med tal fra Christian den fjerdes tid,« siger John Strand.

Hos TDC mener kommunikationsdirektør Ulf Lund ikke at selskabet er på glatis.
»Vi kunne måske have formuleret os mere præcist, men at kalde det vildledning er langt ude. Historisk set har service providerne været med til at presse priserne og gjort konkurrencen ekstrem hård,« siger Ulf Lund, der forsvarer sig med, at Telmore og CBB fortsat fungerer som selvstændige service providere.
Det argument affejes af John Strand.

»Det er TDC der fastlægger Telmores priser. Telmore er således ikke længere en selvstændig service provider, der kan presse prisen og dermed holder deres argumentation ikke,« fastslår John Strand og peger på at TDC Mobils direktør Mads Middelboe i maj fortalte en række analytikere at Telmore var fuldt integreret i TDC.

På Christiansborg vil Venstres teleordfører Tina Nedergaard nu bede IT- og Telestyrelsen om en kommentar, for at få fastlagt hvad der er fup og hvad der er fakta i TDC-rapporten.

»TDC må have en stærk interesse i at korrigere oplysningerne. Men jeg vil nu under alle omstændigheder forhøre mig hos de ansvarlige myndigheder for at få en objektiv vurdering,« siger Tina Nedergaard.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S