Græsk Apple-værksted lægger sag an mod kunde

iMac-ejer brokkede sig over værksted og fik søgsmål retur.

Artikel top billede

Dimitris Papadimitriadis, en græsk læge, er blevet sagsøgt for en erstatning på 1,5 million kroner, efter han på internettet brokkede sig over en dårlig behandling af et græsk elektronik-værksted.

Grækeren opdagede mørke skygger på sin iMac-skærm og henvendte sig til det Apple-autoriserede værksted Systemgraph for at få repareret computeren under garantien. Ifølge den græske avis Proto Thema gik reparationen ikke som planlagt. Computeren var bagefter ifølge kunden i en langt værre fatning end før. Da han bad om at få pengene tilbage for sin iMac, blev han angivelig bedt om at henvende sig til Apple-sælgeren iSquare, som til gengæld bad ham henvende sig til Systemgraph, der havde udført den mangelfulde reparation.

Derefter brokkede Dimitris Papadimitriadis sig over sagen i et indlæg på et forum på internettet. For en måned siden fik han så et søgsmål fra værkstedet for at krænkende ytringer om firmaet. Med krav om 1,5 millioner kroner i erstatning.

Systemgraph, der har lagt sag an med Apple-kunden, er ikke Apples officielle repræsentant i Grækenland, gør avisen Proto Thema opmærksom på.

Netcompany A/S

Network Engineer

Nordjylland

KMD A/S

Business analyst

Københavnsområdet

Forsvarets Efterretningstjeneste

IT-direktør til Forsvarets Efterretningstjeneste

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S