Danskerne gider ikke avancerede mobiltjenester

Kun et fåtal af mobiltelefon-ejerne bruger muligheden for at sende billeder, surfe på nettet eller læse e-post.

Selvom næsten alle efterhånden har en mobiltelefon - og mange har mere end én - er det stadig kun et fåtal som bruger telefonen til andet end at tale eller sende sms-beskeder. Ifølge nye tal fra Danmarks Statistik er det kun hver fjerde som bruger mobilen til avancerede tjenester som billedbeskeder eller web-surfing.

Der er lidt flere mænd end kvinder, der bruger de avancerede tjenester, men alder betyder langt mere end køn; blandt de 16-19-årige er det hver anden, der bruger avancerede mobil-tjenester, mens det kun er 7 pct. af brugerne over 60 år.

Generelt er det 93 procent af danskerne, der bruger mobiltelefon - herunder 99 pct. af de 16-19-årige og 82 pct. i aldersgruppen 60-74 år. Kun 25 pct. af kvinderne og 29 pct. af mændene bruger avancerede mobiltjenester.

Lidt under 22 pct. af mobilbrugerne benytter muligheden for at sende billeder eller video, 9 pct. surfer på nettet med mobilen og 7 pct. læser e-post. Kun 3 pct. af mobilbrugerne benytter mobilen som gps, og mindre end 2 pct. betaler for varer og tjenester med mobilen.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Brother Nordic A/S
Import og engroshandel med kontormaskiner.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere