Bluetooth-headset modtager MP3'er

ST Microelectronics har demonstreret et Bluetooth-headset som kan modtage, afkode og afspille MP3-streams.

På Bluetooth Congress i Amsterdam har ST Microelectronics (STM) fremvist et nyt Bluetooth-headset med en indbygget MP3-decoder. Det trådløse headset kan modtage, afkode og afspille MP3-musik.

STM fortæller at headsettet kan anvendes sammen med en Bluetooth-mobiltelefon. Når telefonen ringer kan man høre en signallyd i headsettet og musikafspilningen afbrydes, indtil man er færdig med samtalen.

Musikken kan eksempelvis overføres fra en Bluetooth-kompatibel håndholdt computer, fortæller STM, som arbejder på at indbygge understøttelse for formater som AAC, SBC og MP3Pro.

Bluetooth-headsettet indeholder software fra Ericsson og Widcomm.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
KEYBALANCE A/S
Udvikling og salg af økonomisystemer samt CRM og MPS. Systemer til blandt andet maskinhandlere, vvs-branchen, vognmænd, låsesmede,handelsvirksomheder

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Summit 2025, København – AI transforming business

Årets uomgængelige konference for dig, der er med til at træffe beslutninger om din organisations teknologiske fremtid, og vil have det samlede overblik over aktuelle tendenser i IT-branchen.

27. maj 2025 | Læs mere


Årets CIO 2025

Vi skal finde Årets CIO 2025 og den kvinde eller mand, som i et helt år kan bryste sig af at være landets bedste CIO.

03. juni 2025 | Læs mere


Computerworld Summit 2025, Aarhus – AI transforming business

Årets uomgængelige konference for dig, der er med til at træffe beslutninger om din organisations teknologiske fremtid, og vil have det samlede overblik over aktuelle tendenser i IT-branchen.

03. juni 2025 | Læs mere