SAP støtter Sun's autentificerings-tjeneste

SAP hælder til at bakke op om Liberty Alliance i forbindelse med en elektronisk online autentificerings-tjeneste.

Liberty Alliance ledes af Sun. SAP vil senere komme med en meddelelse om deres sikkerhedsplaner, fortalte repræsentanter fra SAP under SAP TechEd konferencen i sidste uge.


Sun's Liberty Alliance og Microsoft's Passport er begge systemer til online identifikation, der skal bruges som en sikker måde for brugerne at sende fortrolig information f.eks. i forbindelse med e-handel. Men SAP har ikke tidligere meldt ud om, hvilket af systemerne de ville støtte op om.


En repræsentant for SAP sagde, at i forbindelse med business-to business handel over internettet ville virksomhederne nødig overlade vigtige virksomhedsinformationer til tredjepart, som det kræves i Microsofts system, der involverer en central database.


Sun's plan til en autentificerings-tjeneste har ifølge SAP en mindre centraliseret indgang til problemet.


Microsoft har på sin side meddelt, at de overvejer at overlade administrationen af Passport til en gruppe af konkurrenter og partnere, og at det vil åbne Passport for at samarbejde med lignende konkurrerende tjenester.


(Kilde: www.infoworld.com)

    Læses lige nu

      Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

      Souschef til Informations- og kommunikationsteknologi i Cyberdivisionen Hvidovre

      Københavnsområdet

      Ringkjøbing Landbobank – Nordjyske Bank

      Forretningsudvikler til procesoptimering

      Midtjylland

      Capgemini Danmark A/S

      Client Partner - Manufacturing (M&LS)

      Københavnsområdet

      Navnenyt fra it-Danmark

      Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

      Nihad Hodzic

      Trafikstyrelsen

      SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

      Plamena Cherneva

      SAP SuccessFactors Partner Pentos

      Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job