Stort klimaforedrag aflyst

It-pioneren og miljøforkæmperen Al Gore vil alligevel ikke snakke klima med danskerne.

Det skulle være en stor mulighed for almindelige danskere til at komme helt tæt på klimatopmødet. Den amerikanske it-pioner, miljøforkæmper og Nobelpristager Al Gore havde planlagt et stort klimaforedrag i København den 16. december, kun to dage inden klimatopmødet slutter.

Foredraget skulle tage udgangspunkt i Gores nye bog, »Our Choice«, og det skulle byde på løsninger på klodens klimaproblemer og et blik bag kulisserne i klimaforhandlingerne.

Men nu fortæller arrangøreren, Berlingske Media, at showet er aflyst. Der er ellers allerede solgt mere end 3.000 billetter til priser fra 199 kr. for de billigste pladser i Tap 1 på den gamle Carlsberg grund til helt op til 6.000 kr. for VIP-billetter, som også omfatter et personligt møde med den tidligere amerikanske vicepræsident.

»Vi har haft en klokkeklar aftale, og det er med ualmindelig stor skuffelse, at vi er nødt til at meddele, at Al Gore aflyser. Vi har glædet os og haft en enorm forventning til arrangementet. Vi har sat stor pris på, at vi har kunnet give danskerne mulighed for at komme helt tæt på klimatopmødet gennem Al Gore. Vi kender endnu ikke de nærmere årsager til aflysningen,« siger Lisbeth Knudsen, koncernchef for Berlingske Media.

Billetlugen fortæller at alle dem, der har købt billetter til arrangementet, vil få pengene refunderet.

Al Gore fik Nobels Fredspris 2007 sammen med FNs klimapanel IPCC for sit arbejde med at udbrede kendskabet til de menneskeskabte trusler mod klodens klima. Den tidligere amerikanske vicepræsident er nok bedst kendt for sin film »En ubekvem sandhed«, der blev belønnet med en Oscar, men han har også haft en stor rolle i nettets udvikling.

Allerede i 1970'erne argumenterede Al Gore for, at højhastigheds-telenetværk ville få stor betydning for den økonomiske vækst i USA. Han brugte begrebet »informations-motorvejen« længe inden nettet var kendt uden for akademiske kredse og var med til at bane vejen for den lovgivning, som i sidste ende førte til skabelsen af det moderne internet.

I 1999 blev Al Gore citeret for at have sagt, at han havde »opfundet internet«, og det gjorde ham til genstand for mange vittigheder og generel latterliggørelse i it-kredse. Men de to internet-pionerer Vint Cerf og Bob Kahn udsendte året efter en erklæring, hvor de forsvarede Gore og understregede, at ingen anden politiker har spillet så stor en rolle i nettets tilblivelse som ham.

Og Gore blev da også belønnet med en pris for sit livsværk ved The Webby Awards 2005. Han er i dag bestyrelsesmedlem hos Apple og fungerer som seniorrådgiver for Google. Al Gore har desuden startet en internet-tv-kanal, Current TV, hvor alle kan bidrage med deres egne indslag.
 

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS