Ulovlige iPods kom gennem Bridema

Brokeren Bridema har solgt iPods som stammer fra Singapore. Bridema-direktøren afviser at have bedrevet ulovlig parallelimport.

Hvorfor betale 2000 kroner for en iPod Nano med 4 GB hukommelse, når man kan nøjes med at slippe 1545 kroner? Dette eksistentielle spørgsmål måtte adskillige danskere slås med i sommerens løb.

CRN anskaffede sig et eksemplar af Appels populære musikafspiller. Den viste sig at komme fra det grå marked, men var efter al sandsynlighed ikke en kopi.

Hos Apple siger landechef Kenneth Nielsen, at han har overgivet sagen til den juridiske afdeling. Umidelbart vil han dog ikke lægge sig fast på, at der skulle være tale om ulovlig parallelimport.

Forhandleren, som havde solgt den billige iPod oplyser, at den var købt fra Bridema - Danmarks største broker.

Bridema har tidligere excelleret i parallelimport, men fik sidste år et gevaldigt rap over nallerne da Creative Labs i en retssag om netop parallelimport tvang brokerfirmaet til et forlig.

»Navnlig efter Creative-sagen er vi meget opmærksomme på, hvad der kunne være ulovlig parallelimport og undgår det. Det kan ikke passe, at den der iPod kommer fra os,« siger Bridemas direktør, Dean Nielsen.

Det kan det imidlertid godt, viser det sig. Onlineforhandleren, der solgte den oprindeligt kinesiske iPod, kan nemlig dokumentere, at han har købt den af Bridema. Det viser en faktura sort på hvidt.
Fakturaen lyder på et mindre parti 4GB iPod Nano og oplister afspillernes serienummer. Deriblandt optræder den iPod, CRN har købt.

Men stadigvæk fastholder Dean Nielsen, at Bridema ikke bedriver ulovlig parallelimport.

»Vi handler slet ikke med lande i Østen. Det er en fast firmapolitik,« siger han.

Læs mere i det trykte CRN, der udkom i dag.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Targit A/S
Udvikling og salg af software til business intelligence.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere