5000 TDC-strejkende

TDC-strejken breder sig som ringe i vandet. For to dage siden strejkede 300 medarbejdere, i går nåede tallet op på 1500, og nu er hele 5000 TDC-ansatte gået hjem i protest.

Flere tusinde teknikere, sælgere og telefonmedarbejdere hos telegiganten TDC har valgt at slutte sig til de strejkende TDC-medarbejdere. Det samlede antal strejkende er dermed oppe på 5000, hvilket er en tredjedel af TDC's omkring 15.000 ansatte.

Strejken er overenskomststridig, og derfor har Dansk Metal da også opfordret de strejkende til at genoptage arbejdet - men uden held.

»Vores tillidsfolk har været ude og opfordre de ansatte til at gå i arbejde igen fra morgenstunden. Men uden succes. Folk er gået hjem igen og mødes først igen i morgen tidlig,« siger afdelingsformand Leif Hartmann fra Dansk Metal.

Ifølge Leif Hartmann er TDC-medarbejderne utilfredse med, at Henning Dyremose tidligere har udtalt, at de ansatte måtte være tilfredse med fratrædelsesordningerne, eftersom der ikke havde været nogen arbejdsnedlæggelser.

»Jeg har haft flere i røret, som siger: Nu kan han se, vi er utilfredse,« siger Leif Hartmann.

Arbejdsnedlæggelserne skal i dag klokken 14.30 behandles i Arbejdsretten. Her kræver TDC, at de strejkende bliver straffet hårdt, fordi Dansk Metal allerede har erkendt, at strejken er overenskomststridig.

Men Leif Hartmann og Dansk Metal vil i Arbejdsretten fremføre, at Henning Dyremoses udsagn har været med til at optrappe konflikten og dermed er en formildende omstændighed

»Det må være en formildende omstændighed, at Henning Dyremose har provokeret, som han har. Han har jo nærmest opfordret vores ansatte til at gå i strejke,« siger Leif Hertmann til ComON.

Medarbejderne har nedlagt arbejdet i protest mod, at TDC vil fyre 630 ansatte, samtidig med at selskabet vil hyre over 400 nye folk. Medarbejderne føler sig kasserede og mener ikke TDC har været villig til at indgå i en dialog om fratrædelsesordningerne eller har udvist tilstrækkelig villighed til at omskole de berørte medarbejdere.

»Utilfredsheden er stigende, og det skyldes ikke mindst den måde, ledelsen har behandlet de afskedigede på. De ledere, der har været ude og fyre folk, har været glade amatører, og det påvirker altså folk, når de kan se, at deres kolleger bliver dårligt behandlet,« siger Leif Hartmann til ComON.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura