Seminar om elektronisk handel mellem virksomheder

Foreningen for Dansk Internet Handel (FDIH) afholder den 31. maj i samarbejde med Forskningsministeriet og Byggecentrum et seminar om business-to-business handel over Internet. Seminaret sætter fokus på nye koncepter og standarder som XML (Extensible Markup Language) og OBI (Open Buying on the Internet), der kombineret med elektronisk dokumentudveksling skal sætte skub i e-handlen. Målgruppen er beslutningstagere indenfor området e-handel i virksomheder og det offentlige samt udviklingsvirksomheder og konsulenter i Danmark, der arbejder med Internet.
Seminaret finder sted kl. 12.30-17.30 i Bella Center i København. FDIH's medlemmer betaler 700 kr. for at deltage, mens det for andre koster 1200 kr. Tilmelding kan ske ved at sende et e-mail til tds@byggecentrum.dk. Sidste tilmeldingsfrist er den 17. maj 1999.




    Brancheguiden
    Brancheguide logo
    Opdateres dagligt:
    Den største og
    mest komplette
    oversigt
    over danske
    it-virksomheder
    Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
    Advania Danmark A/S
    Hardware, licenser, konsulentydelser

    Nøgletal og mere info om virksomheden
    Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

    Kommende events
    Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

    Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

    19. august 2025 | Læs mere


    Cyber Security Summit 2025 i Jylland

    Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

    21. august 2025 | Læs mere


    AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

    Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

    27. august 2025 | Læs mere