Kør Linux på din iPod

Computerbrugeres fantasi fejler ikke noget, det er sikkert og vist. Det gælder helt sikkert også for fyren der har portet Linux til iPod'en.

Bernard Leach er den lykkelige ejer af en iPod. Ikke en helt almindelig iPod, men en iPod, der har Linux som sit primære operativsystem.

Med en hel del tålmodighed og en del eksperimentering er det lykkedes ham at porte µLinux til Apples iPod, der som sådan er en ægte computer med et ægte operativsystem, der kan erstattes af alternative systemer, hvis man skulle have lyst (og evnerne).

Det nye operativsystem kan bl.a. afspille MP3 musik og musik i Ogg formatet. I princippet kan alle µLinux programmer portes til platformen, men endnu er der ingen grafisk brugerflade til Linux-klonen, da der ikke umiddelbart er support for X11 window manager systemet.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
JN Data A/S
Driver og udvikler it-systemer for finanssektoren.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cyber Briefing

Computerworld giver dig hver måned 30 minutter med de nyeste cybertrusler, konkrete angreb og brugbare råd. Få indsigt i AI og sikkerhed, compliance, risikovurdering og forsvarsstrategier. Tilmeld dig næste Cyber Briefing nu.

14. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere