Spilturneringer plaget af snyd

Der arbejdes på at få anerkendt computerspil som konkurrenceform på linje med traditionelle sportsgrene, men snyd er stadig et stort problem.

I sportens verden kæmpes der ihærdigt mod dopingsyndere, ikke mindst fordi snyd skader den enkelte sportsgrens anseelse og i sidste ende påvirker mulighederne for at få sponsorateter. Efterhånden som computerspil er ved blive etableret som anerkendt konkurrenceform kæmper man også her imod snyd. Til computerspils-turneringer er pengepræmierne blevet stadig større, og antallet af sponsorer vokser stødt. Men dermed er der også et voksende incitament til at snyde.

Nu er der ikke tale om, at de unge computerspillere er misbrugere af anabolske steroider eller anvender bloddoping. Der er derimod tale om brugen af snydeprogrammer, som skaffer fordele i de enkelte spil. Det kan eksempelvis være programmer, som giver spilleren evnen til at se igennem vægge, eller som hjælper snyderen med at ramme rigtigt under skudveksling. Sådanne programmer kan afgøre en kamp, og kan således have kraftig indvirkning på, hvem der eksempelvis vinder en førstepræmie på 50.000 kroner.

»Der er behov for en holdningsændring blandt mange af spillerne, hvis ikke gentagne episoder med snyd skal spænde ben for en positiv udvikling for eSport. Alt for mange accepterer brug af snydeprogrammer når det blot holdes ude af konkurrencerne. Men så længe denne halve accept er tilstede, tror jeg det bliver svært at rykke ved problemet,« siger Martin Pallesen fra nyhedssiden eSport.dk.

Den udbredte snyd har nu fået turneringsarrangører og nyhedssider til at gå sammen i en offensiv mod synderne. Samarbejdet vil blandt andet gøre brug af en nul-tolerance-politik, der i udgangspunktet straffer snydere med to års udelukkelse fra samtlige af de repræsenterede turneringer. Den nye sammenslutning mod snyd forventes at fastsætte de nøjagtige rammer for det fremtidige arbejde umiddelbart efter sommerferien.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Ballerup

Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Navnenyt fra it-Danmark

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Gutzon D. Børglum som Key Account Manager på netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med salg i IT-branchen - bla. med tidligere ansættelser som SE hos GlobalConnect og CSM hos Heimdal. Nyt job

Gutzon D. Børglum

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S