3Com er nu klar med en teknologi, der skal gøre det muligt at indføre Gigabit-hastigheder på kobberkabler i eksisterende netværk. Implementeringen af 1000BASE-T (international standard for højhastighedsoverførsel af data over almindelige, parsnoede kobberledninger) skal sikre en økonomisk netværksopkobling for virksomheder, der ønsker at anvende båndbreddeintensive e-business-applikationer og services til e-netværk.
Med Gigabit Ethernet-netværk får virksomheden 10 gange så høj kapacitet uden at skulle trække helt nye kabler. Det nye netværk understøtter virksomhedens eksisterende switche med 10/100/1000 Mbit/sek.
- Introduktionen af Gigabit Ethernet vil typisk foregå trinvist for at sikre korrekt installation og ikke mindst passende forøgelse af båndbredden til serverne. 1000BASE-T er meget interessant, fordi omkostningerne ved implementering er lave, og fordi virksomheden kan beholde sin eksisterende infrastruktur i ledningsnettet. Kobberopkobling er ca. 30% billigere end 1000BASE-SX fiberopkobling, siger Bo Nilsson, country manager, 3Com Danmark.
3Com har annonceret en komplet Gigabit på kobber-løsning til arbejdsgrupper, som lanceres i løbet af første halvår 2000. Her præsenteres bl.a. en ny SuperStack II Gigabit Ethernet-switch med seks 1000BASE-T kobberopkoblinger og to Gigabit Ethernet fiberopkoblinger. Den nye switch får følgeskab af et nyt 1000BASE-T uplink til SuperStack II-switchene 1100 og 3300 samt et 1000BASE-T Server-netværkskort. Produkterne leveres i løbet af første halvår 2000.
For at sikre fuld kompatibilitet og investeringsrentabilitet gør alle 3Coms 1000BASE-T-produkter brug af en teknologi, som understøtter 802.3ab-standarden, der for nylig er vedtaget af Institute of Electrical and Electronic Engineers (IEEE).
3Com udvider i løbet af andet halvår 2000 grundlaget for Gigabit på kobber til også at omfatte den chassisbaserede infrastruktur i netværket. Bl.a. leveres et 1000BASE-T-modul til CoreBuilder 9000-platformen.