James Camerons seneste storfilm Avatar imponerende med sin virkelighedstro tredimensionelle computergrafik. Men måske er den lidt for realistisk. Mange fans fortæller at de har haft svært ved at forlade Pandora igen. På fan-sitet Avatar Forums er der mere end 1.000 indlæg i en gruppe med titlen "Ways to cope with the depression of the dream of Pandora being intangible".
Her fortæller folk, hvordan de har kæmpet med depression efter biografturen, fordi den virkelige verden er så kedelig sammenlignet med Avatars farvestrålende univers. En fan skriver ligefrem, at han har overvejet selvmord efter at have set filmen.
”Lige siden jeg så Avatar har jeg været deprimeret. Jeg ønskede at være en af dem efter at have set den vidunderlige verden Pandora og alle Na'vierne,” skriver en bruger under navnet Mike.
En anden bruger skriver: ”Da jeg vågnede op denne morgen efter at have set Avatar for første gang i går, virkede verden så … grå. Det var som om hele mit liv, alt hvad jeg har gjort og arbejdet for, havde tabt sin mening … Jeg lever i en døende verden”.
Læs en længere artikel om fænomenet hos CNN, som slutter med et par gode råd til alle dem, der synes vores egen verden er alt for trist og kedelig sammenlignet med Pandora.