Ufo-hackeren risikerer udlevering til USA

Den britiske hacker som brød ind hos NASA for at finde informationer om ufoer er rykket tættere på udlevering til USA.

Statsadvokaten i London har besluttet ikke at rejse tiltale mod den 42-årige Gary McKinnon, som selv har indrømmet at han har hacket sig ind i 97 it-systemer hos NASA og Pentagon. McKinnon forklarer sine handlinger med, at han ledte efter informationer om ufoer. En talsmand for den britiske statsanklager begrunder beslutningen med, at man mangler bevismateriale mod McKinnon. Beviserne ligger hos det amerikanske militær, som ikke har udleveret materialet til de britiske myndigheder.

Men selvom McKinnon dermed slipper for at blive tiltalt i sit hjemland Storbritannien, er beslutningen alligevel dårligt nyt for hackeren. USA har krævet ham udleveret til retsforfølgelse og hans advokater forsøgte som en sidste udvej at blokere for udlevering ved at få de britiske myndigheder til at tage sagen op. Det er nu blevet afvist og udleveringen, der allerede er godkendt, kan dermed fortsætte.

McKinnon risikerer at blive idømt 70 års i et højsikkerheds-fængsel hvis han kendes skyldig i anklagerne ved en amerikansk domstol. I anklageskriftet hedder det bl.a, at hans handlinger var politisk motiveret, at han forvoldte skade for 700.000 dollar og lammede et helt krigsskib.

Heller ikke en diagnose for Aspergers' syndrom ser ud til at hjælpe McKinnon, som har appelleret udleveringen til den britiske Højesteret.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura