TDC beskyldes for fortsat lovbrud

I oktober blev TDC's samlerabat kendt ulovlig, men teleselskabet bryder stadig loven med ordningen, lyder beskyldningen. (opdateret)

Den 9. oktober kendte Teleklagenævnet TDC's samlerabatordning ulovlig.

Det betød, at TDC med det samme skulle finde en anden måde at sikre, at kunder med både fastnet og bredbånd kun betalte leje af kobberet en gang.

Men TDC bliver ved med at bryde loven, lyder beskyldningen fra Morgenavisen Jyllands-Posten:

»TDC kan hertil oplyse, at samlerabatordningen ikke er ændret og består indtil videre formelt uændret både i forhold til TDC's engroskunder og TDC's egne kunder,« står der i et brev, som Jyllands-Posten er kommet i besiddelse af.

TDC har dog påpeget overfor ComON, at de er stoppet med at udveksle oplysninger mellem engros- og detailleddet. Derimod fortsætter TDC med at bruge ulovligt fremkomne oplysninger til at give kunder fra før den 9. oktober rabat.

Lovbruddet får dog ikke nogen konsekvens for TDC. Teleklagenævnet vil ikke skride ind, fordi teleselskabet skal have lidt tid til at indstille sig på de nye forhold.

IT- og Telestyrelsen har heller ikke travlt med at gå i rette med TDC. I den aktuelle sag har IT- og Telestyrelsen kontaktet TDC med henblik på at høre om TDC's alternativ til den nu ulovlige ordning. Det skete allerede dagen efter kendelsen, men først 11 dage senere svarer TDC og opfordrer til et møde mellem de to parter. Det møde blev holdt den 26. oktober og siden har styrelsen og TDC været i kontakt med hinanden. Det er der dog ikke kommet noget ud af.

Der har gennem sagsforløbet været en kritik af, at styrelsen anbefalede TDC's egen samlerabatordning, og styrelsen indhentede ligefrem TDC-venlige høringsforslag efter fristen for høringssvar var overskredet. Flere partier har krævet, at IT- og Telestyrelsens rolle blev undersøgt, men videnskabsminister Helge Sander vil vente på, at Folketinget samles igen for så at samle ordførerne for de forskellige partier.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job