Tre nye håndholdte Linux-maskiner på vej

Det amerikanske firma Agenda Computing udsender til oktober tre nye håndholdte computere baseret på Linux styresystemet.

Tre nye håndholdte Linux maskiner er på vej i butikkerne. Agenda VR3 er udstyret med en 160x240 pixel LCD skærm med 16 gråtoner. Den indeholder en 32-bit 66MHz MIPS processor og kan udvides med et 33.6Pbps modem.


Som mange andre håndholdte synkroniserer VR3 med pc’en via en såkaldt cradle. Den understøtter også trådløs overførsel af information med andre enheder via den indbyggede infrarøde port.


Agenda VR3 vil udkomme i tre forskellige versioner. VR3 har 8Mb RAM, et 2Mb Flash lager og vil koste 149 dollar – cirka 1200 kroner. Agenda VR3+ har ligeledes 8Mb RAM, men er udstyret med 4Mb Flash hukommelse og vil koste 199 dollar, cirka 1600 kroner. Topmodellen Agenda VR3s har 8Mb RAM og 8Mb Flash hukommelse og vil koste 249 dollar – eller cirka 2000 kroner.


Alle tre modeller vil komme på det amerikanske marked til oktober. Til november lancerer Agenda Computing en VR5 model, der vil indeholde et genopladeligt litium-ion batteri.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Hewlett-Packard ApS
Udvikling og salg af software, hardware, konsulentydelser, outsourcing samt service og support.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere