EDB Gruppen går tilbage

I årets første kvartal måtte EDB Gruppen se at både omsætning og resultatet faldt med cirka 10 procent i forhold til samme periode sidste år.

Nettoomsætningen i første kvartal blev på 201,8 millioner kroner, mod 224,4 millioner kroner for et år siden. Resultatet efter skat faldt fra 6,2 til 5,7 millioner kroner. EDB Gruppen mener tilbagegangen især kan tilskrives afhændelsen af selskabet Strongline, og så mener man, at den målrettede fokus på at forbedre indtjeningsmarginalen på kort sigt slår negativt igennem på omsætning såvel som værditilvækst. Desuden var første kvartal i 2004 et rekordregnskab.

EDB Gruppen forklarer, at de første tre måneder af året har udviklet sig i overensstemmelse med forventningerne. Samtidig fremhæver man, at der har været en klar fremgang i salget af systemet Aspect4, som blandt andet har resulteret i den hidtil største ordre til selskabet fra tekstil- og beklædningsindustrien.

I forbindelse med de forestående kommunesammenlægninger er det også lykkedes for EDB Gruppen, at få deres første ESDH-ordre til en sammenlagt kommune. Hvilken kommune det drejer sig om, vil selskabet afsløre i nærmeste fremtid.

På hardwaresiden har man i første kvartal fået en aftale med Herning Kommune om levering af 1.311 bærbare IBM pc'er til kommunens lærere og tredjeklasse-elever. I de kommende år vil investeringerne blive fulgt op så alle elever i Herning Kommune får adgang til en bærbar pc.

EDB Gruppens forretning i Skandinavien er en blandet fornøjelse. I Sverige, hvor man længe har haft en underskudsgivende forretning, har man i første kvartal for første gang overskud, men i Norge kradser krisen. Derfor har man besluttet at rekonstruere den norske forretning og lukke Oslo-lokationen med udgangen af maj. Samtidig siger man farvel til adm. direktør i EDB Gruppen Norge, Thor Brentebråten.

Trods tilbagegangen i første kvartal fastholder EDB Gruppen forventningerne om et overskud før skat på 35 millioner kroner for hele året.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Sektionschef for SAP Business Intelligence i Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    SAP-arkitekt

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Manager

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S