Fejl sender Melodi Grand Prix sange på nettet

Årets Melodi Grand Prix-sange blev i dag afsløret ved en fejl. Selv om sangene lynhurtigt blev fjernet igen, så lever de videre på YouTube.

Det danske Melodi Grand Prix finder først sted i næste weekend, men allerede nu kan man høre sangene på nettet.

Inden showet plejer der ellers at hvile en stemning af mystik og lukkethed over sangene, som ville være Echelon værdig.

Men i dag var det pludseligt muligt at købe sangene blandt andet hos TDCs musikbutik på nettet. De ti sange blev lækket i utide, fordi pladeselskabet havde oplyst en forkert dato. Selv om der hurtigt blev rettet på problemer, så var skaden sket.

Alle ti sange er havnet på diverse fansider og YouTube, og her bliver det svært at undgå, at de ikke bliver ved med at florere. Oprindeligt blev sangene solgt i et par 100 eksemplarer, men på Youtube er nogle af sangene afspillet mere end 1000 gange allerede.

DR's underholdningsredaktør Jan Lundme udtaler, at man kæmper for at få sangene fjernet, men at han glæder sig over, at det er alle sange, der er lækket, så ingen af dem får en konkurrencefordel.

Arrangørene havde faktisk overvejet at frigive sangene tidligere end normalt i år for at skærpe interessen, men frigivelsen skete fuldstændig uden redaktionens viden.

Ifølge ham får lækagen ingen betydning for afviklingen af showet.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ed A/S
Salg af hard- og software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere