Bluetooth-modul til Palm

Med det nye Red-M Blade modul kan den håndholdte Palm-computer kommunikere med andre Bluetooth-kompatible enheder.

Red-M Communications har præsenteret et nyt clip-on modul til Palm. Det såkaldte Red-M Blade sættes på bagsiden af en Palm Vx og gør det muligt at udveksle informationer med pc'er, mobiltelefoner og andre Bluetooth-udrustede enheder.


Bluetooth er en billig radioteknologi med begrænset båndbredde, der fungerer over afstande indtil 10 meter. Et stort antal producenter har annonceret Bluetooth-produkter, men endnu mangler teknologien at få sit kommercielle gennembrud.


Blade-modulet sælges inklusive specialudviklet software, kaldet BladeLink, som opretter forbindelsen automatisk på kontoret eller undervejs, fortæller producenten. Den nye Palm-udvidelse kommer på markedet i denne måned og koster 199 dollar.


(Kilde: Network World Fusion)

    Annonceindlæg fra Cognizant

    Agentic AI kræver mere end teknologi

    De fleste virksomheder har efterhånden bevist, at AI virker. Pilotprojekter leverer resultater. Medarbejdere bruger generative AI-værktøjer. Nye use cases dukker op på tværs af organisationen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Morten Thune som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rønnede. Han har tidligere beskæftiget sig med tilsvarende opgaver og har derudover 30 års erfaring med IT i alle afskygninger. Nyt job

    Morten Thune

    Netip A/S