Intel: En forsvundet bærbar kan koste en halv million

En forsvundet bærbar computer kan koste virksomheden mere end en halv million kroner, fortæller Intel-undersøgelse.

Ifølge en ny undersøgelse om notebook-sikkerhed fra Intel kan tabet af en bærbar computer hurtigt få alvorlige økonomiske konsekvenser for en virksomhed. I nogle tilfælde kan tabet af en enkelt notebook koste mere end en halv million kroner, og det gennemsnitlige tab er på mere end 250.000 kroner.

Intel har fået Ponemon Institute til at analysere 138 sager med forsvundne computere i hoteller, lufthavne, taxier eller andre offentlige steder. Foruden hardwarens umiddelbare værdi, som er relativt beskeden i denne sammenhæng, er der også udgifter til sporing, efterforskning, værdien af de tabte data, tabt intellektuel ophavsret, mistet produktivitet og juridiske udgifter.

Alene værdien af de tabte data repræsenterer 80 procent af det anslåede tab. Det afgørende er, hvem der ejer den tabte notebook. Hvis det er firmaets direktør eller en anden topchef, så kan tabet blive meget større end hvis det f.eks. kun er en menig medarbejder.

Den klassiske løsning på problemet er kryptering og anden teknologi til datasikring, herunder Intels egen Anti-Theft Technology, som gør computeren ubrugelig når den detekterer at maskinen er stjålet.

Annonceindlæg fra Trustworks

Tillid i en Zero-Trust verden

Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S

EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job