Intel: En forsvundet bærbar kan koste en halv million

En forsvundet bærbar computer kan koste virksomheden mere end en halv million kroner, fortæller Intel-undersøgelse.

Ifølge en ny undersøgelse om notebook-sikkerhed fra Intel kan tabet af en bærbar computer hurtigt få alvorlige økonomiske konsekvenser for en virksomhed. I nogle tilfælde kan tabet af en enkelt notebook koste mere end en halv million kroner, og det gennemsnitlige tab er på mere end 250.000 kroner.

Intel har fået Ponemon Institute til at analysere 138 sager med forsvundne computere i hoteller, lufthavne, taxier eller andre offentlige steder. Foruden hardwarens umiddelbare værdi, som er relativt beskeden i denne sammenhæng, er der også udgifter til sporing, efterforskning, værdien af de tabte data, tabt intellektuel ophavsret, mistet produktivitet og juridiske udgifter.

Alene værdien af de tabte data repræsenterer 80 procent af det anslåede tab. Det afgørende er, hvem der ejer den tabte notebook. Hvis det er firmaets direktør eller en anden topchef, så kan tabet blive meget større end hvis det f.eks. kun er en menig medarbejder.

Den klassiske løsning på problemet er kryptering og anden teknologi til datasikring, herunder Intels egen Anti-Theft Technology, som gør computeren ubrugelig når den detekterer at maskinen er stjålet.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura

Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job