Intel: En forsvundet bærbar kan koste en halv million

En forsvundet bærbar computer kan koste virksomheden mere end en halv million kroner, fortæller Intel-undersøgelse.

Ifølge en ny undersøgelse om notebook-sikkerhed fra Intel kan tabet af en bærbar computer hurtigt få alvorlige økonomiske konsekvenser for en virksomhed. I nogle tilfælde kan tabet af en enkelt notebook koste mere end en halv million kroner, og det gennemsnitlige tab er på mere end 250.000 kroner.

Intel har fået Ponemon Institute til at analysere 138 sager med forsvundne computere i hoteller, lufthavne, taxier eller andre offentlige steder. Foruden hardwarens umiddelbare værdi, som er relativt beskeden i denne sammenhæng, er der også udgifter til sporing, efterforskning, værdien af de tabte data, tabt intellektuel ophavsret, mistet produktivitet og juridiske udgifter.

Alene værdien af de tabte data repræsenterer 80 procent af det anslåede tab. Det afgørende er, hvem der ejer den tabte notebook. Hvis det er firmaets direktør eller en anden topchef, så kan tabet blive meget større end hvis det f.eks. kun er en menig medarbejder.

Den klassiske løsning på problemet er kryptering og anden teknologi til datasikring, herunder Intels egen Anti-Theft Technology, som gør computeren ubrugelig når den detekterer at maskinen er stjålet.

Annonceindlæg fra Computerworld

AI skal frigøre tid og skabe nærvær i samtalen med borgeren

Flere kommuner går nu i gang med at bruge AI-understøttet dokumentation. Målet er, at sagsbehandlere skal bruge mindre tid på referater og registrering – og mere tid på nærvær i mødet med borgeren.

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job