Yahoo lader sig ikke presse af Microsoft

Microsofts trussel om en fjendtlig overtagelse er ikke realistisk, lyder det fra Yahoo. Internetgiganten er dog villig til at forhandle, såfremt Microsofts bud på 42 milliarder dollars bliver hævet.

Yahoo vil ikke lade sig presse til en handel med Microsoft. I et åbent brev fra CEO Jerry Yang og bestyrelsesformand Roy Bostock fastholder Yahoo, at Microsoft bud på 42 milliarder dollars er for lavt.

»Vores bestyrelses syn på Jeres bud har ikke ændret sig. Vi mener fortsat ikke, at buddet er i Yahoos og aktionærernes bedste interesse,« skriver Yahoo-topfolkene.

I lørdags truede Microsoft med at iværksætte en fjendtlig overtagelse, hvis ikke Yahoo accepterer softwareproducentens bud inden for de næste tre uger. Dette synes ikke umiddelbart at skræmme Yahoo-bestyrelsen, der dog ikke afviser, at en Microsoft-overtagelse kan blive en realitet. De er åbne over for alle muligheder, der kan maksimere virksomhedens værdi.

»Vi vil ikke modsætte os en handel med Microsoft, hvis det er i vores aktionærers bedste interesse. Vores standpunkt er simpelthen, at enhver handel må afspejle Yahoos fulde værdi - hvilket inkluderer de strategiske fordele Microsoft måtte opnå - og på vilkår, der giver sikkerhed for vores aktionærer,« lyder det i det åbne brev fra Bostock og Yang.

Yahoo-topfolkene afviser samtidig, at en fjendtlig overtagelse kan blive aktuel, da de aktionærer, der ejer »en betydningsfuld portion« af firmaet, støtter bestyrelsens standpunkt.

Yahoo oplyser desuden, at man aktivt undersøger andre strategiske muligheder end den omtalte Microsoft-overtagelse. Ifølge The New York Times snakker internetgiganten stadig sammen med Time Warner om en handel, der skal gøre AOL til en del af Yahoo.

Læs Yahoos brev her.

Læs Microsofts brev her.

Læses lige nu

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Rambøll Management Consulting

    Senior Software Engineer

    Midtjylland

    Statens IT

    Teknisk stærk IT-konsulent

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Operations Engineer til drift af Infrastruktur

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

    AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Morten Thune som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rønnede. Han har tidligere beskæftiget sig med tilsvarende opgaver og har derudover 30 års erfaring med IT i alle afskygninger. Nyt job

    Morten Thune

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S