It- og Telestyrelsen fjerner regulering af mobilpriserne

Konkurrencen på engrosmarkedet for mobilabonnementer og mobilopkald er nu så stor, at IT- og Telestyrelsen fjerner den regulering, som TDC og Sonofon er underlagt på grund af deres stærke position på markedet.

TDC og Sonofon har indtil nu været forpligtet til at åbne deres mobilnet for andre teleselskaber, som har haft adgang til at videresælge TDC's og Sonofons mobilprodukter, samt abonnementer, SMS og samtaler til telekunder i eget navn. Det har medvirket til at skabe markant konkurrence mellem mobilselskaberne, og reguleringen på dette område kan ifølge IT- og Telestyrelsen nu fjernes, uden at det går ud over konkurrencen.

Med afgørelserne ophæves også den forpligtelse, som TDC, Sonofon, TeliaSonera og Hi3G har på at give adgang til "national roaming." National roaming vil dog fortsat være mulig. Men betingelserne heri vil fremover være noget, som selskaberne selv skal forhandle på plads.

Bag afgørelserne ligger en undersøgelse af konkurrenceforholdene på engrosmarkedet for mobilaccess. Undersøgelsen er udført af IT- og Telestyrelsen, og udkast til afgørelser har været sendt i høring, så de involverede selskaber har haft mulighed for at gøre indsigelse.

IT- og Telestyrelsens afgørelser træder i kraft allerede den 1. september 2006, da IT- og Telestyrelsen og Konkurrencestyrelsen mener, at en overgangsperiode på seks måneder er nok til at give teleselskaberne mulighed for at forhandle nye aftaler om videresalg af mobilprodukter.

(Kilde: IT- og Telestyrelsen)

Læses lige nu

    Annonce

    Paychex Europe

    Team Lead for Support

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Strategy & Transformation Consultant

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S