Dangaard Telecom har kig på vækstmarkeder

Den danske mobiltelefon-distributør Dangaard Telecom sluttede 2005 med et rekordresultat på 210 millioner kroner og retter nu sit fokus mod de nye vækstmarkeder i Asien og Afrika.

Mens det europæiske og nordamerikanske marked for mobiltelefoner efterhånden er tæt på mætningspunktet er der stadig store vækstmuligheder i resten af verden. Det har fået mobiltelefon-distributøren Dangaard Telecom i Padborg til at etablere et salgskontor i Dubai med fokus på de nye vækstmarkeder. Dangaard Telecom kan nu kalde sig verdens andenstørste distributør af mobiltelefoner. Det seneste regnskabsår sluttede med en omsætning på 11,9 mia. kr. og et resultat før skat på 210 mio. kr., en stigning på godt 267 procent i forhold til året før.

»Det europæiske marked har generelt oplevet en vis neddrosling af væksten de seneste år. Trods det viser alle vore analyser, at der på globalt plan - herunder også på vore eksisterende markeder - venter et meget stort vækstpotentiale for alle de forretningsområder, der i dag ligger bag Dangaard Telecoms kerneydelser. Vi vil udnytte alle disse vækstmuligheder og har derfor vedtaget en strategiplan, der skal sikre Dangaard Telecom en fortsat styret vækst gennem en række interne og eksterne initiativer, der omfatter hele organisationen,« siger Steen F. Pedersen, adm. direktør i Dangaard Telecom.

Dangaard Telecom har i dag knap 1.000 ansatte i 14 lande. Foruden etableringen i Dubai har Dangaard Telecom for nylig åbnet et selskab i Polen. Selskabet skal bl.a. være forløber for yderligere fremstød på de østeuropæiske markeder, hvor mobiltelefonien i disse år også er inde i en rivende udvikling.

»Udviklingen i markederne betyder bl.a., at vi må have opmærksomheden rettet mod de nye vækstmarkeder i verden. Sagt på en anden måde er Dangaard Telecom parat til at 'flytte med' væksten og etablere sig i de verdensdele, hvor mobiltelefonien står over for en enorm udvikling. Derfor har vi bl.a.. åbnet et kontor i Dubai som port til nye markeder i Mellemøsten, det indiske subkontinent og i Afrika,« siger koncerndirektør Michaél Køehn Milland.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen