TDC kritiseres for langsom bredbånd

Bredbåndskunder hos TDC får ikke altid den forventede hastighed. Forskellen mellem den maksimale båndbredde og den reelle hastighed kan være op til 50 procent.

TDC reklamerer i øjeblikket for sin fire megabit bredbåndsforbindelse, men kunderne skal ikke regne med, at de rent faktisk kan surfe på nettet med denne hastighed. For der er forskel på den maksimale båndbredde og så den minimum-hastighed, som TDC garanterer. For et abonnement med 4096 kbit/s download og 512 kbit/s ligger den garanterede hastighed kun på 2048 og 256 kbit/s. Det fortæller aftenens udgave af DR's forbrugermagasin Kontant.

DR har talt med en TDC-kunde, Gert Nielsen, som bestilte en fire megabit-forbindelse hos TDC. Han testede efterfølgende forbindelsen og opdagede, at hastigheden kun var på 2,1 megabit.

»Man føler sig jo snydt. De reklamerer med det, som er absolut maximum, men man skal ikke forvente at få mere end det halve, og så skal man være glad,« siger en utilfreds TDC-kunde, Gert Nielsen, til Kontant.

TDC har ikke ønsket at medvirke i forbrugermagasinet Kontant, men selskabets hjemmeside forklarer, at hastigheden afhænger af afstanden til centralen.

»Jo længere væk du bor fra en central, som kan levere bredbånd, jo mindre hastighed kan du opnå. Hvis du f.eks. bestiller bredbånd med hastigheden 1024/512, er det ikke sikkert at din kobberledning helt kan leve op til den kvalitet, den ønskede hastighed forudsætter,« skriver TDC på hjemmesiden.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job