Fejl kan forsinke Intel-processorer

Intel har angiveligt problemer med sin kommende generation af fire-kerne-processorer, der kan blive forsinket.

I sidste uge måtte AMD indrømme at en fejl i server-processoren Barcelona vil forsinke lanceringen med flere måneder, og nu ser det ud til, at Intel kæmper med lignende problemer. De er de nye quad-core-processorer med Penryn-arkitektur og Yorkfield-kerne, der kan blive forsinket. Penryn-generationen skulle ifølge den oprindelige plan lanceres den 20. januar 2008, men det ser nu tvivlsomt ud.

Intel vil ikke kommentere rygterne, men fejlen skyldes angiveligt den nye hurtige Front Side Bus (FSB), hvor hastigheden er skruet op til 1.333 og 1.600 MHz (400 MHz fysisk taktfrekvens).

Indtil nu har Intel kun lanceret en enkelt cpu med 45-nanometer-arkitektur og Yorkfield-kerne til desktop-computere, »Core 2 Extreme QX9650«, og den er tilsyneladende ikke ramt af problemerne. Her er problemet »kun«, at prisen på 999 dollar ikke ligefrem appellerer til mainstream-markedet.

En anden nyhed som Intel ville lancere i 2007 - Skull Trail-platformen med to processor-sokler (og dermed maksimalt otte kerner) og understøttelse for fire grafikkort - ser heller ikke ud til at komme til tiden.

Der er ihvertfald ikke meget som tyder på, at pc-producenterne er på vej med Skull Trail-modeller foreløbig.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
TIETOEVRY DENMARK A/S
Udvikler, sælger og implementerer software til ESDH, CRM og portaler. Fokus på detailhandel, bygge- og anlæg, energi og finans.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere