Sådan skjulte Stein Bagger negative oplysninger på nettet

Ved hjælp af fiktive blogs med positiv omtale fik Stein Bagger skjult uheldig omtale på Google. Firmaet bag Baggers "Reputation Management" har nu fjernet dele af arbejdet igen.

I øjeblikket er det svært at skrive "Stein Bagger" i Google uden at ramle ind i ord som "skandale", "fusk" og "svindel". Men sådan var det ikke for et år siden.

Bortset fra en enkelt sag.

Det har tydeligvis irriteret Stein Bagger, at en gammel sag fra 2006 om mulig momssvindel figurerede på nettet, når man søgte på hans eller hans kones navn. Derfor engagerede han firmaet Concept Interest til at foretage såkaldt reputation management på nettet for cirka et år siden, fortalte Computerworld i går.

ComON har spurgt Concept Interest-direktør Thomas Rosenstand hvordan han har det med sin kunde i dag.

Han føler sig ikke misbrugt i en grad som mange kreditorer må føle sig i øjeblikket, siger han. Og han vil ikke høre tale om, at han skulle have bidraget til Baggers svindel.

»Vi har hverken hjulpet Bagger, IT Factory eller nogen andre med nogen form for svindel,« siger Thomas Rosenstand til ComON.

Stein Bagger blev aldrig dømt i den pågældende sag, og derfor havde SEO-firmaet ingen skrupler med at tage opgaven, siger direktøren.

Hverken cloak eller hack

Det pågældende SEO-opgave gik ud på at få mistanken om momssvindel til at fremstår mindre tydeligt på nettet. Det vil sige at skabe indhold, der blev vurderet højere af Google, så den uønskede sag forsvandt fra søgemaskinens umiddelbare topresultater og først dukkede op på side tre eller fire blandt søgeresultaterne.

Helt konkret oprettede Concept-I en række fiktive blogs, der enten indholdt neutralt eller rosende omtale af Bagger. For eksempel denne.

På sociale tjenester på nettet kan man stadig se nogle af resultaterne efter arbejdet. Her er det IT Factory og Baggers kones virksomhed, der linkes til, for at give siderne højere relevans for Google.

SEO-direktøren sammenligner opgaven med, at man i den fysiske verden udsender foldere og reklameskrivelser for at "overdøve" eventuelle kritiske meldinger fra utilfredse kunder.

»Vi har hverken lavet cloaking, hacking eller på nogen måde forbrudt os mod Googles retningslinjer,« forklarer Thomas Rosenstand.

Men har du ikke overvejet at fjerne noget af opgaven nu, hvor det mulige svindelnummer er kommet frem i lyset?

»Jo, det har jeg også allerede gjort,« indrømmer Thomas Rosenstand, der har slettet nogle af de "positive" indlæg, som dengang blev bestilt af Stein Bagger.

Og selv om han på den måde sletter en bestilt og betalt opgave, så skal han nok næppe regne med sagsanlæg fra Stein Baggers side, da det er mere end almindeligt svært at oprette damage control på nettet for Stein Bagger på nettet i øjeblikket.

Thomas Rosenstand skønner, at der hvert år laves cirka 50 af denne form for reputation management for danske produkter eller personer.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-Sikkerhedsrådgiver til Cyberdivisionen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Unik System Design A/S

    DevOps Engineer

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Midtjylland

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job