SKI-aftale for 3-4 milliarder på plads inden jul

Om et par uger bliver det afgjort, hvilke af 14 forhandlere og pc-leverandører, der vinder en netop afholdt udbudsrunde hos Staten og Kommunernes Indkøb, SKI.

Udbudet gælder rammekontrakten for salg af pc'er til det offentlige. Kontrakten, som netop været i begrænset udbud, træder i kraft 1. januar 2005.

14 danske IT-virksomheder har givet bud hos SKI og kontrakten forventes at indbringe en omsætning for de heldige leverandører på 1 millard kroner årligt frem til 2007.

"Der var i alt 16 virksomheder, som ønskede at byde, så der var mange, som levede op til kravene i udbudsbekendtgørelsen," oplyser Claus Krüger fra SKI.
Det kræves blandt andet, at pc-leverandøren skal kunne levere et bredt sortiment, til laveste dagspris plus en volumenbestemt rabat.

SKI er i princippet ligeglad med forhandlerens størrelse eller rolle i IT-kanalen - blot kravene i bekendtgørelsen er overholdt. Men skal de små forhandlere have en chance, må de slå sig sammen, erkender Claus Krüger.
"De mindre forhandlere kan enten gå sammen og byde i et konsortie eller indgå i et samarbejde med en større forhandler,"oplyser han.

Ingen små spillere var dog blandt vinderne ved sidste udbud på rammekontrakten for tre år siden. Her var leverandørerne HP, IBM, Dell, JAI, Ementor, TopNordic, Fujitsu Siemens, Fujitsu Services og Steria.

Med "bredt sortiment" menes der at udbyderne skal kunne levere inden for følgende kategorier:
bærbare, stationære, servere, storage, lavenergi skærme og serviceydelser.

Salg af serviceydelser - også på hardware - hører under en anden rammekontrakt, som kommer i særskilt udbud hos SKI.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
EG Danmark A/S
Udvikling, salg, implementering og support af software og it-løsninger til ERP, CRM, BA, BI, e-handel og portaler. Infrastrukturløsninger og hardware. Fokus på brancheløsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

14. maj 2025 | Læs mere