UK er Europas største bredbåndsmarked

Storbritanien er det land i Europa, der har flest bredbåndskunder. Hele 9,8 millioner britere har i dag en bredbåndsforbindelse.

Med i alt 9,8 millioner bredbåndskunder har Storbritanien indtaget førstepladsen som Europas største bredbåndsmarked. Det skriver Berlingske Tidende.

Undersøgelsen er foretaget af netkonsulentfirmaet Point Topic, der desuden konkluderer, at franskmændene ligger på andenpladsen med 9,7 millioner bredbåndskunder, og at Tyskland ligger på tredjepladsen.

I første kvartal 2005 blev der solgt en million nye bredbåndsforbindelser i Storbritanien. I andet kvartal 2005 faldt tallet til 860.000 nye forbindelser, og i tredje kvartal var der igen en svag stigning med i alt 900.000 nye forbindelser.

På verdensplan er Sydkorea det land, der har flest bredbåndskunder.

Læses lige nu

    Økonomistyrelsen

    Product Owner til fællesstatslig it-løsning

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Capgemini Danmark A/S

    SAP Engagement Manager

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Projektleder / Technical Delivery Manager – Dataplatform og Digitalt Fundament

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job