Lettere at svindle med nyt Dankort

Det er lettere at svindle med de nye chip-baserede Dankort, da der hverken er billede eller underskrift på kortet, advarer Dansk Supemarked. Finansrådet afviser.

I løbet af 2004 får samtlige 3,4 millioner danske Dankort-brugere et nyt chip-baseret Dankort i stedet for det velkendte med magnetstriben. Men de nye kort har hverken billede eller underskrift - og det bekymrer Dansk Supermarked, der mener, at muligheden for at svindle og bedrage med andre folks Dankort dermed vokser markant.

»Det her giver de kriminelle masser af muligheder,« siger informationschef i Dansk Supermarked Poul Guldborg til Jyllands-Posten.

Han fortæller at svindel ofte foregår ved at koden aflæses i køen ved kassen. Og den metode kan det nye Dankort ikke forhindre. Tværtimod vil det blive sværere at identificere de stjålne kort, fordi der ikke er billede på kortet.

Købes der eksempelvis en computer til 12.000 kr. med et stjålent Dankort, vil det koste forretningen 8.000 kr. Banken dækker kun de første 4.000 kr.

»Viser det sig, at kortet er stjålet, koster det os 8.000 kr., og derfor forstår vi ikke, hvorfor man afskaffer billedet og den laserbaserede underskrift, når man ønsker at øge sikkerheden,« siger Poul Guldborg til avisen.

Finansrådet, der introducerede de nye Dankort i sidste uge, afviser dog bekymringerne.

»Underskriften forsvinder ikke helt, den bliver bare ikke printet i kortet, idet kunden selv skal skrive under, så derfor kan man stadig lave en skriftprøve. Og vil man så gerne have billedlegitimation, må man bede dem bruge pas eller kørekort. Det er stadig langt sikrere med chippen, for den største svindel foregår altså, når man forfalsker en magnetstribe og det kan du ikke med chippen,« siger rådets direktør Jørgen Horwitz til Jyllands-Posten.

Læses lige nu

    Akademikernes A-kasse

    Data Engineer til Akademikernes A-kasse

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    IT Sikkerhedsarkitekt i PET

    Københavnsområdet

    Ringkjøbing Landbobank – Nordjyske Bank

    Forretningsudvikler til procesoptimering

    Midtjylland

    Annonceindlæg fra Conscia

    Få en hurtigere, billigere og mere sikker AI-rejse

    Slip for uforudsigelige omkostninger i skyen og opnå fuld datakontrol med en AI-pod, der samler al nødvendig infrastruktur i dit eget datacenter.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job